SEKA Kamp Alanı

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında halkın hizmete açılan Seka Kampı, Sapanca Gölünün çevresine kurulmuş olup yaklaşık 40.000 m²’lik alanı kapsamaktadır. Tesis alanı kamp yapmaya uygun olup spor tesisine sahiptir. Bu sosyal alanın içerisinde voleybol sahası, futbol sahası ve basketbol sahası bulunmakta. Sapanca gölü kenarına kurulmuş iskeleler çevresinde manzaranın tadını çıkarabilir veya balık avlayabilirsiniz. Kendini yenileme özelliği ile dünyadaki sayılı doğal güzelliklerden biri olan Sapanca gölünde su sporları yapılmaktadır.”

Seka kampı ile alakalı Kocaeli Büyükşehir Belediye’sinin “Gez-Gör Kocaeli” proje sayfasındaki açıklama bu şekilde.

Bizim için ise Seka Kampı, mahallemizin gençlerinin yüzme öğrendiği, gece mangal yapmak için gittiği, teyzelerin, ablaların evden pastalarını böreklerini yüklenip piknik için uğradıkları bir göl kenarı. Akşam ezanı okunurken girdiğimiz ve sabah ezanıyla ayrıldığımız, nice dost sohbetlerinin yaşandığı bir yer.

Eski zamanlarını da hatırlıyorum. Seka Kağıt Fabrikası çalışanları kullanabiliyordu burayı. Küçük kulübeler vardı. Havuzu hatırlıyorum. Ve birkaç eğlence noktası… Halka açık değildi. Seka’nın kapanmasından sonra sağ olsun belediye halka açık bir yaşam alanına dönüştürdü de kaçak girip yüzdüğümüz zamanlar çocukluğumuzda kaldı.

SEKA Kamp alanının güzelliği ücretsiz olması. Hemen yanında kafeler var. Ama toprağa değil de ahşap ya da betonun üzerinde oluyorsunuz kafede. Maşukiye ve Sapanca’daki çoğu göl kenarı piknik işletmesi de girişte 40-50 lira gibi bir ücret talep ediyorlar. Kendilerine göre sundukları hizmetler ve oralarda piknik yapmanın avantajları var elbette. Kurtköy tarafındaki bir piknik alanında mesela hiç sazlık yoktu. Toprağın bitiminde apaçık bir göl manzarası vardı.

Seka Kampı öyle değil maalesef. Üç tarafı gölün kenarında olmasına rağmen oluşan sazlıklar yüzünden sadece birkaç noktadan Sapanca Gölü’nü görebiliyorsunuz. Üç iskele ve bir de kayıklarla yunusların bağlandığı küçük bir alan. Ötesi sazlık. Keşke temizlenebilse…

Mangalınızı yakabileceğiniz gibi çadırlar için ayrılmış bölümde kamp da yapabiliyorsunuz. Sazlıklardan dolayı kamp alanından da Sapanca Gölü gözükmüyor ama en azından suyun sesiyle yetinebilirsiniz.

Mescitler var. Abdest almak, tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için yerler mevcut.

Kıymetini bilmemiz gereken bir kamp alanı.

Seka Kampı’ndan yol boyunca devam ettiğinizde de Ormanya’ya gidiyorsunuz. Ormanya’yı da başka bir yazıya saklayalım.

Fakat Ormanya için şunu söyleyeyim; bu şehirde yapılmış en güzel yatırımlar sıralamasında ilk üçte yer alabilecek bir alan! Emeği geçenlere teşekkürler…

(Gez Gör Kocaeli sayfasından alarak, yazdan kalma iki fotoğraf da ekleyelim.)

Hafta içi gidebilenler keyfini daha da çıkarabilirler.

Related Posts

Leave a Reply

My New Stories