İlkyardım Hayat Kurtarır

Günlük yaşamımızda; ister şehirde olalım ister doğada, her an bir kazanın mağduru ya da şahidi olabiliriz.

Kaza durumları kimi zaman dikkatsizliğimizden, kimi zaman önemsemememizden, zaman zaman da bizimle alakalı olmayan durumlardan dolayı ortaya çıkabilir.

İş güvenliği alanında çalışan arkadaşların üzerinde çok durdukları mevzulardır, risk, tehlike, kaza üçlüsü. Gözlemleyebildiğimiz, öngörebildiğimiz ölçüde bizi kazaya sürükleyecek durumlara karşı tedbir almamız gerekmektedir.

İş güvenliği sadece çalışma alanlarında değil, her türlü yaşam alanlarında da gereklidir. Bir kültürdür esasında. İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yüksek lisans yaparken, günlük yaşamımızda başımıza bir şey gelmemesinin tamamen tesadüf eseri olduğunu çokça fark ediyorduk. Allah’a emanet yaşıyorduk yani 

Günlük gezilerimizide ve kamplarımızda da iş güvenliği en önemli mevzu aslında. Attığımız her adımda bizi yaralanmalardan koruyacak bilince ve detayları görebilecek görüş açısına sahip olmalıyız.

Şakası yok bu işin. Yürüyüş yaparken uçurumdan yuvarlanan insanların haberlerini görüyoruz gazetelerde.

Dedim ya, ya mağduru ya da şahidi olabilirsiniz bir kazanın, yaralanmanın. İlkyardım eğitimi sertifikamı aldığımda dua etmiştim, bir işime yaramasın, ne yaralanayım ne de yaralananı göreyim, diye.

Kendi işime yaramadı çok şükür ama yanıbaşımda arabasıyla son sürat giderken dereye uçanı da gördüm, kendini yaralayanı da… Bütün öğrendiklerimi karmakarışık bir biçimde, birbirleriyle harmanlayarak uygulamıştım ilk seferinde. Yarım ilkyardımcı da hayattan eder insanı, Allah muhafaza 

İlkyardım önemli dedim. Hatta öğretmen olarak görev yaptığım lisede girdiğim Trafik ve İlkyardım derslerinde her ders bu işin öneminden bahsettim.

Bu hafta kendime doğada ve şehirde kullanabileceğim, evde, işte, gezi ve kamplarda yanımda taşıyabileceğim bir ilkyardım çantası hazırlamaya karar verdim. Şöyle bir bakınıp liste yaptım. Bir eczaneye giderek, eczacıya da danışarak ürünleri temin ettim.

İlkyardımın tanımı şöyle: “Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.”

Haliyle tedavi bizim işimiz değil. Durum daha kötüye gitmesin diye, tedavi sürecine kadarki sürede yaralanan kişiye -ki bu kendimiz de olabiliriz- yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Üzerimize düşen, hemen bir ilkyardım eğitimine kaydolmak ve sırt çantamızdan, aracımızdan ayırmayacağımız bir temel ilkyardım setini temin etmek… Yolda yürürken insanın üzerine balkondan buzdolabı düşebilen renkli bir memlekette yaşıyoruz  Ne olacağını bilemeyiz…

İLKYARDIM SETİMDE ŞUNLAR YER ALIYOR:

1-) BATİQON 

Cilt ve mukoza dezenfektanı olarak kullanılır. 

Antiseptik yara tedavileri, yanıklar, pyodermi, mikotik ve bakterilere ait enfeksiyonlar ve superenfekte dermatozlar içindir. 

Hijyenik ve cerrahi el dezenfektanı olarak kullanılır. Ayrıca küçük yaralanmalarda ilkyardım amacıyla kullanılır.

2-) OKSİJENLİ SU

Yara ve kesik tedavilerinde oksijenli su kullanılmaktadır. Dezenfektan özelliği sayesinde yaraların iyileşmesine yardımcı olur, mikropları öldürür. Küçük yaralar için çok az miktarda oksijenli suyu bir pamuğa dökün, sonrasında yaranın olduğu bölgeye uygulayın.

3-) SİLVERDİN

Etken maddesi gümüş sülfadiazin ile bakteri oluşumunu engelleyen ve bu sayede enfeksiyon oluşmasını krem yara ve yanıklar üzerinde etkilidir. Ayrıca bu madde yaraların daha çabuk iyileşmesini de sağlar. 

Silverdin pomad aşağıdaki durumlarda fayda sağlar;

  • Yara ve yanıkların üzerinde bakteri oluşumunu önlemek,
  • Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamak için,
  • Yanıkların iyileşmesini hızlandırmak için,
  • Yanıklarda sızı ve ağrıyı azaltmak için.
  • Güneşten dolayı yanık tedavisinde
  • Sivilce ve sebep olduğu izlerde

4-) BACTROBAN

Cilt üzerinde kullanılan bir antibiyotiktir ve bakteriyel cilt enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır.

5-) RASTEL

Erişkinlerde kas-iskelet sistemi ağrıları, ağrılı adet dönemleri (dismenore), diş ağrılarının semptomatik tedavisinde kullanılır.

6-) ADELEKS 

Esas olarak kas gevşetici etkinliğe sahiptir. Tiyokolşikosid, ağrılı kas spazmlarının semptomatik tedavisi amacıyla kullanılır.

……

Bunların yanısıra yürüyüş ve outdoor için hazırlanmış küçük ilkyardım kutuları mevcut. Yara bantları, sargı bezleri, bantlar da bolca var…

Related Posts

Leave a Reply

My New Stories