“GENÇ BAŞGİL”LERDEN: HEYBE

Bir okul için en büyük şans eli kalem tutan öğrencilere sahip olmaktır. Yazan, çizen, kendisini yazıyla, müzikle ifade eden öğrenciler mumla aransa bulunamıyor birçok okulda.

Bir de elleri kalem tutan yahut elinden tutulduğunda içinde biriken satırları taşıp gidecek öğrencileri toplayan, öğrencilerine yön veren, öğrencilerin kendilerini şanslı hissedeceği okullar var.

Kartepe ilçesi, Acısu Mahallesi’ndeki Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi, tam olarak böyle bir okul. Okula değil, adeta bir iklime, kültür coğrafyasına giriyor öğrenci.

Okul kültürünü oluşturmak ve bunun devamlılığını sağlamak elbette ki güzel binalar yapmaktan çok daha zor bir iş. Yıllara yayılan bir emek söz konusu. Ve elbette ufuk sahibi idareci ve öğretmenler gerekiyor. Başka türlüsü mümkün değil.

Bilhassa okul müdürü bir okulda sadece güleryüzüyle bile büyük başarıların önünü açabiliyor.

Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi’nin okul müdürü Ömer YILMAZ için “doğru işe doğru insan” diyebilirim, gönül rahatlığıyla.

Yaptığı işler kadar renkli ceketleriyle de kendisini belli eden Ömer Hocam, son olarak beş kitapla çıkageldi Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne. İkisi deneme, üçü bildiri kitabı. Çalıştay ve Ulusal Forum kitaplarını ayırıp deneme ve öykülerin yer aldığı iki kitabı hemen elime aldım. Kapak tasarımları övgüyü hak ediyor. “Heybe” ismini taşıyan kitabın kapağını araladığımda Ali Fuat Başgil SBL’nin müdür yardımcısı Erdem YILDIRIM’ın editörlüğünü yaptığı kağıttan bir dünyaya adım attım. Kuyumcu titizliğiyle ölçüp, tartarak kelimeleri yerli yerine koyan öğrencilerin Heybe’deki yazılarını şaşkınlığım hiç geçmeden, bir solukta okudum. Şimdi elimde “BALKAN” var.

Sınavlar gelir, geçer; öğrenciler gider, binalar eskir. Eskimeyecek ve hep hatırlanacak bir işe imza atmak geride ancak kalıcı eserler bırakarak mümkün olur. Emek veren, öğrencilerini teşvik eden, okullarında tuğla tuğla bir kültür yapısı inşa edebilmek adına çabalayan idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Eminim ki öğretmen olmanın keyfine doyasıya varıyorlardır.

Genç Başgil Serisi olarak adlandırılan bilhassa Heybe ve Balkan’ın piyasaya çıkmayacak olması ise üzücü.

Related Posts

Leave a Reply

My New Stories