Lamy Safari Savannah Green

Lamy Safari, Terra Red ile alakalı bir yazı yayımlamıştım sitede. Lamy’nin uzun yıllar sonra bizimle buluşturduğu iki renkten biri, Terra Red. Bir diğeri ise Savannah Green. Terra Red’i F uç kalınlığında almıştım. Madem, dedim, bir de Savannah Green alacağım, o da M uçlu olsun. Gittikçe daha da kalınlaştırıyorum uçları. Ben ki mekanik kurşun kalemle 0,3 inceliğinde yazardım, ne ara M uca geldim. Hatta gözüme B uçlu kalemler bile ilişiyor bir süredir…

Lamy Safari, Lamy ailesinin bildiğim, sevdiğim, canım ciğerim bir serisi. Birçok kişinin de ilk kalemidir. Hatta “hey gidi, Alamancı akrabam getirmişti de…” diyenler de çıkabilir.

Bu bahisleri daha evvel de yazmışımdır. Wolfgang Fabian tasarımı Lamy Safari her yerde bulabileceğiniz, evladınıza ilk dolma kalemi olarak armağan edebileceğiniz, sizin de her an yanınızda taşımak isteyeceğiniz bir dolma kalem serisi. Bayram şekeri gibi rengarenk olmaları da ayrı bir güzellik. Her renk var.

Savannah Green de bilhassa elinizdeki yeşil mürekkeplerle mükemmel bir uyum sağlayacak arkadaşlardan. Sipariş ettiğim Monteverde Olivine yeşil mürekkep henüz elime ulaşmadığı için bitmek üzere olan Montblanc’in Ultra Black mürekkebini çektim ama pek yakıştıramadım. Hele gelsin mürekkep, daha bir yakışıklı olur kalem.

Kalem hakkında genel bilgi vermeli miyim, bilemiyorum. Dayanıklı plastik gövde, esnek ve siyah metal klips, ergonomik ve ele avuca iyi oturak grip, koyu renk çelik uç ile daha önce de bahsettiğim gibi, fiyatına nazaran üstün performans sergileyen, “abi Alman yapmış…” diyebileceğimiz bir kalem. LAMY T 10 mavi mürekkep kartuşu ile veyahut LAMY Z 28 dolma kalem “konvertör” ile kullanabiliyorsunuz. Lamy Safari 150 TL ile 300 TL arası fiyatlarda satılıyor. Yani bu fiyat uçurumu neden var, anlamış değilim. Hatta Z28 dönüştürücü bile 20 ilâ 60 lira arasında değişen fiyatlarda satılıyor. Nasıl bir iş, anlamak mümkün değil.

Lamy Shop’a bir eleştiride bulunmadan edemeyeceğim bu noktada. Yahu neredeyse en yüksek fiyat hep LamyShop’ta. Vatandaşlar Lamy Safari’yi kargoyla birlikte neredeyse 300 liraya satıyorlar. Diğer sitelere bakıyorum, ortalama 200 TL civarında fiyatlar. Kırtasiyelerde pazarlıkla belki daha ucuza bulunur… LamyShop’un fiyat politikasını yeniden gözden geçirmesini arzu etmekteyiz.

UÇ KALINLIKLARI – M vs F

Lamy Safari Savannah Green de muhakkak edinmem gereken bir kalemdi. F ile M uç arasındaki fark fotoğraflarda belli oluyordur. İki uç kalınlığının da yeri ve kıymeti farklı. Uçları gittikçe kalınlaştırsam da gönlümün bir köşesi hep ince uçlardan yana olacak.

Bu hafta sonunda yanıma iki Safari’yi aldım. Çift yumurta ikizlerini. Bir köy havası aldırıyorum onlara. Tıkanmasınlar, mürekkeple, kağıtla hep dost olsunlar…

Related Posts

1 Response
  1. […] Lamy, Savannah Green dolma kalemi aldığımda hadi, dedim, bu kaleme bir de yeşil mürekkep bulayım. Ne vakittir aklımda olan Monteverde, Olivine mürekkebi sipariş ettim. Elimdeki ikinci yeşil mürekkebim. Yaz geldiğinden midir bilmem, yeşile meylim arttı. İlk yeşil mürekkebim J. Herbin’in Lierre Sauvage rengiydi. […]

Leave a Reply

My New Stories