Özel Baskı: Hayvan Çiftliği

George Orwell tarafından kaleme alınan Hayvanlar Çiftliği, Edebiyat tarihinin en ünlü politik hicivlerinden biri. Çiftlik hayvanının, kendilerini sömüren çiftlik sahibi Mr. Jones’a karşı ayaklanıp çiftliğin yönetimini ele geçirmesinin öyküsü.

İlk okuduğum George Orwell kitabıydı. Sonrasında kardeşimden ödünç aldığım 1984 [ki halen geri istiyor utanmadan 🙂 ] ve diğer kitaplarıyla devam ediyor okuma listem.

CAN YAYINLARI Hayvan Çiftliği ve 1984’ün özel baskısını yapmış. 1984 güzel ama Hayvan Çiftliği’nin özel baskısı bambaşka olmuş.

Tahta kutu içinde kapağı çalı-çırpıyla sarmalanmış, kitap için özel yapılmış çamurdan heykellerle sahnelerin canlandırıldığı fotoğrafların süslediği, harika bir basım olmuş.

Can Yayınları’nın tanıtım sayfasından alıntılarsak; “George Orwell’in modern zaman fablı Hayvan Çiftliği, koleksiyonerler için hazırlanan bu özel baskısıyla bir kez daha okurlara kapılarını açıyor.”

Hayvanların 7 yasası

Öyküde, insanlar özgürlüğü kazanma ideolojisi olan hayvanizm ‘7 emir’le formüle edilir.

1 – Ne olursa olsun iki ayaklılar düşmandır

2 – Ne olursa olsun dört ayaklılar veya kanatlılar dosttur.

3 – Hiçbir hayvan kıyafet giymemeli.

4 – Hiçbir hayvan yataklarda yatmamalı

5 – Hiçbir hayvan alkol içmemeli

6 – Hiçbir hayvan diğer bir hayvanı öldürmemeli

7 – Bütün hayvanlar eşittir.

Ancak domuz Napoleon, ekibiyle beraber diktatörlüğünü pekiştirip, yolsuzluk ve hukuksuzlukla dolu bir rejim kurunca bu yasalarda bazı değişiklikler yapar:

4 – Hiçbir hayvan çarşaflı yataklarda yatmamalı

5 – Hiçbir hayvan aşırı alkol içmemeli

6 – Hiçbir hayvan diğer bir hayvanı gerekçesiz öldürmemeli

7 – Bütün hayvanlar eşittir. Ama bazı hayvanlar daha fazla eşittir!

Devrimin, ilk günlerdeki sloganı olan ‘dört ayaklılar iyidir, iki ayaklılar kötüdür’ ise domuzlar da insanları taklit ederek iki ayaklı oldukça ‘dört ayaklı iyidir ama iki ayaklı olmak daha iyidir’e dönüşür.

Kitap tanıtım sayfası: https://canyayinlari.com/kitapdetay/modern/roman/george-orwell/hayvan-ciftligi-kutulu-ozel-baski/22525/

Related Posts

Leave a Reply

My New Stories