Monteverde Olivine Mürekkep

Lamy, Savannah Green dolma kalemi aldığımda hadi, dedim, bu kaleme bir de yeşil mürekkep bulayım. Ne vakittir aklımda olan Monteverde, Olivine mürekkebi sipariş ettim. Elimdeki ikinci yeşil mürekkebim. Yaz geldiğinden midir bilmem, yeşile meylim arttı. İlk yeşil mürekkebim J. Herbin’in Lierre Sauvage rengiydi.

Açık yeşil gölgeleri olan, açıktan koyuya muhteşem bir zeytin yeşili. Derhal kaleme çektim. Lamy’deki Ultra Black mürekkebe veda etmiş oldum. Zaten yakışmamıştı. Montblanc Ultra Black en güzel Sailor1911’e yakışmıştı.

Monteverde, Olivine mürekkebi o an denedim. Adetimdir, şiirle denerim. Ahmet Muhip Dıranas’ın Serenad şiirinin ilk mısraını yazdım Rhodia bloknota. Rhodia da pahalanmış. Neye el atsam fiyatı katlanıyor.

Dıranas’ın şiirinin bir mısraı pek hoşuma gider: “Geldim işte mevsim gibi kapına”

Bu satır kıymetli eşim Merve ile ilk karşılaştığım âna götürür beni. Mevsim kıştı, hem de Küre’nin kışı! Fakat insanın içinde bahar gülleri renk alıyor. Başka bir mevsim başlıyor… Öyle işte…

“yeşil pencerenden bir gül at bana
ışıklarla dolsun kalbimin içi
geldim işte mevsim gibi kapına
gözlerimde bulut, saçlarımda çiğ”

İnternette epeyce renk denemesi yapılmış. Mürekkebi tanıtacağım diye duvar boyayanlar var. Hiç mi geçim sıkıntınız yok muhteremler? Mürekkep de pahalandı kardeşim, öyle göstereyim diye sağa sola mürekkep saçmak olmaz. (:

Bu rengi koyu bir yeşil olarak tanımlayabilirim. Açık yeşil kısmı sadece altta kalıyor. Olivine mürekkep aman aman gölgeli bir arkadaş değil. Orta halli. Ama pek güzel. Mat bir renk ve hemen kurumuyor. O da orta halli. Yani kaleme ve kağıda göre 10-20 saniye arasında iyice kurumuş oluyor. Su gibi ıslak olsun, ne olur yahu! Ayrı bir keyif. İmza mürekkebi değil neticede.

Mürekkep zeytinyağı gibi kayıyor, öyle kalemde kuruma falan da yapmıyor.

Mürekkep profesyoneli arkadaşlar ne derler, bilemem. Benden bu kadar.

Related Posts

Leave a Reply

My New Stories