Mürekkep: Herbin – Lierre Sauvage

Mürekkep şişelerimi tuttuğum kutuya şöyle bir baktığımda siyahı, mavinin envaiçeşidini ve birkaç tane de kırmızının tonlarını görüyorum. Bir de altın sarısı mürekkep. Halen şaşarım kendime, niçin aldım o rengi, diye.

Renk çeşitliliğini artırmak ama mürekkepleri de ziyan etmemek istememle bilhassa 10-15 ml şişe seçenekleri sunan mürekkepleri tercih ediyorum ne zamandır. Gözüm yeşil renklerde. Neredeyse yaz geldi. Doğa yeşiline bürünüyorken benim de yaz rengim neden yeşil olmasın, dedim. Bu yaz için kendime yeşil renkli bir mürekkep almam ve gök mavisi yazılan sayfanın hemen yanına doğanın yeşili mürekkebimle kelimeler iliştirmem hoş olmaz mı? Haksız mıyım?

Evvelâ internet üzerindeki çeşitli kullanıcı deneyimlerini inceledim. Hemen her markanın bir yeşili var… Sonrasında epeyce faydalandığım “Bana Sıkça Yaz” Facebook grubunda bir ileti paylaşarak grup sakinlerine sordum: Hangi yeşil? Meğer ne çok seveni varmış yeşilin! İletimin altına yazılan mürekkepleri tek tek not etim.

Rohrer & Klingner – Alt-Goldgrün,
Montblanc – Irish Green,
Herbin – Vert Empire,
Sailor – Miruai,
Sailor – Tokiwa Matsu,
Pelikan – Edelstein Olivine,
Monteverde – Olivine,
Platinum – Forest Black,
Montblanc – Emerald,
Monteverde – Emerald,
Diamine – Sheerwood Green,
Diamine – Woodland Green,
Parker – Quink Yeşil,
Sheaffer – Skrip Yeşil,
Platinum – Mixeble Leaf Green,
Graf von Faber Castell – Moss Green,
Waterman – Harmonious Green

renkleri önerildi. Sağ olsunlar…

Bu renklerin her birini bir vesileyle denemek için vakit kollayacağım ama ben Herbin’in bir yeşilini; Lierre Sauvage rengini sipariş ettim. 10ml şişede satılıyor olması Herbin’i, yeni bir deneyim için tercih edilebilir kılıyor. Ki J. Herbin’i oldum olası severim. Mürekkepleriyle birlikte divitini de kullanırım.

J. HERBIN – LIERRE SAUVAGE

Lierre Sauvage, canlı ve koyu bir yeşil. Kelime anlamı “yabani sarmaşık.” Güneşin vurduğu bir ormanın yeşili… Tesadüfen en sevdiğim yeşili ilk seferimde bulmuş olabilir miyim?

Islak bir mürekkep Lierre Sauvage. 10 saniyeyi geçiyor Rhodia, Leuchtturm ve Tomoe River kağıtta kuruma süresi. Hafif bir gölgesi var mürekkebin. Belki biraz daha olabilirdi…

İlk yeşil mürekkebim olduğu için kıyas yapmam mümkün değil. Mavi ve siyah tonlarının dışına çıkmak iyi geldi.

Elimdeki mürekkeplerin sayısı kalemlerimin sayısından fazla oldu. Fakat fiyatlar o kadar arttı ki artık daha evvel para üstü sakızı diye sepete attığım kalemler bile 150-200 TL bandında yer etmişler kendilerine.

J. Herbin mürekkeplerinin 10 ml şişelerde satılıyor olması muhteşem. Hem renk kullanılıyor hem de mürekkep bittiğinde daha büyük şişelerdeki mürekkepleri bu şişelere doldurarak yanımda taşıyabiliyorum. Yanımda mürekkep taşımak için vida kapaklı plastik şişe aramak zorunda kalmıyorum.

Bu yaz’ın yeşilinin yanına bir de çiçek renklerinden bir mürekkep ilâve etsem mi?

Yeşil rengi tanıtmak için kullanılacak dörtlük muhakkak bu olmalıydı:

Kapat gözlerini, kimse görmesin
Yalnız benim için bak yeşil yeşil
Gözlerin kimseye ümit vermesin
Yalnız benim için bak yeşil yeşil

Kalemlerin, mürekkeplerin ve kağıtların dünyası benim için bir kaçış. Hızına yetişemediğim dünyanın ve bir türlü yetiştirilemeyen işlerin uzağına, bir kelimenin etrafında dakikalarca dolaşıp durduğum bir dünyaya kaçış.

Related Posts

2 Responses
  1. deniz

    Lierre Souvage’ı nispeten zor temizlendiği için kullanmayı bıraktım. Mürekkep “ıslaklığı”dan da sanırım herkes farklı bir şey anlıyor. Benim anladığım o mürekkeple kalemin kağıt üzerinde ne kadar iyi kaydığı ve J.herbin mürekkepleri bu konuda iyi sayılmaz. Uzun zamandır favori yeşil rengim takiwamatsu.

Leave a Reply

My New Stories