Lamy Safari 2021 – Terra Red

İnternet için yazdığım yazıları, aldığım notları çoğunlukla Google Dökümanlar üzerinde derleyip, son haline getiriyorum. Farklı araçlardan erişim sağlanabiliyor olması, Google Dökümanlar’ı cazip kılıyor benim için.

Google Dökümanlar’ı yahut diğer kelime işlemci araçlarını kullanmadan, kâğıt üzerinde, kâğıda temas ederek aldığım notlar, son hâline getirdiğim yazılar var.

Bir istisnâ olarak kâğıda, kaleme ve mürekkebe davranarak yazdığım yazılar, kâğıt, kalem ve mürekkep üzerine yazdıklarım oluyor. Kalemi, kaleme değmeden nasıl anlatırsın ki? Mürekkep kâğıda değmeden nasıl tanıtılır? Bu mavi, der, geçersin.

Kaleme dönelim…

Elimde Lamy’nin kırk yıl evvel ortaya çıkardığı Safari modelinin ilk renklerini yeniden kullanarak 2021 senesine özel sunduğu Terra Red kalemi var.

Kırk yıllık hatıra binaen, almamazlık edemedim.

Lamy hakkında bir cümle edecek olsam: “Almanlar yapmış abi,” derdim. Safari kaliteli, uzun ömürlü, tasarımıyla insanı cezbeden, sert plastik kullanılarak imal edilmiş, çelik uçlu bir kalem.

Lamy Safari, 1980 senesinde Frankfurt Fuarı’nda tanıtılmış, Wolfgang Fabian’ın tasarımıyla hayat bulmuş kalemimiz. Swatch, Casio gibi ünlü olmuş, 40 senedir hayatımızda olan bir seri.

Hayatımızda derken, kendimi kastetmiyorum. Lamy Safari’nin yaşı benden büyük.

Fakat “hey gidi günler…” diye söze başlayanların ilk dolma kalemlerinden biri. (Benim Pelikan P205 idi.)

Piyasada bu kadar tutulmasında yüksek kalitesine nazaran oldukça uygun bir fiyata sahip olmasının etkisi vardır muhakkak.

Sağlam plastik, metal klips; ergonomik tutuş; siyah krom kaplı çelik uç. Günlük kullanım ve yıllarca taşımak için ideal bir ürün çıkmış ortaya.

Kartuş veya LAMY Z 28 dönüştürücü ile kullanılabiliyor.

Kalemin ucu F. Daha evvel edindiğim Lamy 2000’de M uç tercih etmiştim. Mürekkebi musluktan akar gibi akıtıyor. Ben küçük küçük yazmayı yıllar sonra öğrendiğimden 20 puntolu yazıma dönmemek adına M uç tercih etmemeye gayret ediyorum. Lakin mürekkebi de kağıtta M uç gösteriyor.

Related Posts

1 Response
  1. […] Lamy Safari, Terra Red ile alakalı bir yazı yayımlamıştım sitede. Lamy’nin uzun yıllar sonra bizimle buluşturduğu iki renkten biri, Terra Red. Bir diğeri ise Savannah Green. Terra Red’i F uç kalınlığında almıştım. Madem, dedim, bir de Savannah Green alacağım, o da M uçlu olsun. Gittikçe daha da kalınlaştırıyorum uçları. Ben ki mekanik kurşun kalemle 0,3 inceliğinde yazardım, ne ara M uca geldim. Hatta gözüme B uçlu kalemler bile ilişiyor bir süredir… […]

Leave a Reply