Leuchtturm1917 Defter

Dolma kalem kullanan arkadaşlar gölgelenme, kanama, kırçıllanma yapmayacak bir defteri bulamamaktan ötürü çokça yakınırlar. İsterler ki kâğıt en kalın uçla yazılan en ıslak mürekkebi tutsun, hapsetsin. Ne damar damar etrafa dağıtsın ne de kağıdın arkasına geçirsin…

Ben de aynı dertten muzdarip olarak epeyce bir vakit “doğru defteri” aradım, durdum.

Sonunda birkaç defterde, kağıtta karar kıldım.

Kağıtlardan Navigator, Double A, -paraya kıyacaksam- Tomoe River; defterlerden de Rhodia ve Leuchtturm1917’yi kullanıyorum epeydir.

Tomoe River’dan defter yapmış Galen Leather ancak henüz almadım. Yusuf Peres Bey’den indirim bekliyorum. (:

2015 senesinde Karaköy’de Leuchtturm defterleri satan bir yere rastlamıştım. Kastamonu’ya doğru yola çıkacağımdan altı tane aldım, attım çantama. O sıralar 50-60 lira civarındaydı A5, noktalı, sert kapaklı Leuchtturm defterlerin fiyatları.

Kastamonu, Küre’de, ormana bakan pansiyon odamda açtım kapağını defterin. Düzenli yazmaya da o vakit başladım. Sonra o defter bir taşınmaya kurban gitti. Ne acı…

Küre’de ev bulmak imkansız olduğundan, öğrenci pansiyonunun son katını biz öğretmenlere ayırmışlardı. Odamda bir masa, bez dolap ve metal bir yatak vardı. Bir türlü ısınmayan, cinnet odasıydı adeta. Yazmasaydım ve pencereden ormanın derinliklerine dalıp gitmeseydim tutunmakta zorlanırdım.

Leuchtturm ile Küre Dağları’nda başlayan hikayemiz İzmit’te devam etti. Hem düzenli yazıyor hem de defterlerime sahip çıkıyorum.

Ve şimdilerde ömrünün yedinci ayında olan oğlum Mehmet Selim’e yazıyorum. Kendisini ve o yaşam sürerken etrafında olup bitenleri…

Defterin tasarımı cezbedici. Hele defterin arka kapağının içindeki zarf, 10×15 cm ebatlardaki fotoğrafları koyabilmek için ideal. Bayılırım böyle ince düşünceli işlere.

Bazı kalem ve mürekkeplerle arası iyi olmayabilir. Islak mürekkepleri kırçıllandırmasa da arka sayfada bir miktar gölgelenme yapıyor. Fakat bana kalırsa gözde büyütülecek kadar değil. Ön ve arka sayfada farklı satırlardan başlıyorum yazmaya, haliyle yazılar üst üste gelmemiş oluyor. Ki dediğim gibi, öyle aman aman bir gölge olmuyor.

Daha ne yazayım, bilemedim.

Temennim olsun…

Güzel defterlerde güzel cümleleriniz olsun. Ve yazmaktan bir an olsun usanmayın.

Related Posts

Leave a Reply