Kocaeli’de eksikliğini hissederim şöyle ucu bucağı olmayan bir kitabevinin. Özlemini çektiğim mekanlardandır kitapçılar. Bir zamanlar Kocaeli Kitap Kulübü vardı. Kitabın parasını verir, 20 gün içerisinde okuyup geri getirirsek ödediğimiz paranın yüzde 80’ini geri alırdık. Tabi o parayla da hemen yeni bir kitap kiralardık… Ortaokul ve lise yıllarımda bolca kitap okumama vesile olan bir yerdi. Şimdi yok… Yerinde kebapçı açıldı. Şimdilerde ise bir zincir mağazanın şubeleri ve bir de Belsa Plaza’da bulunan Fırat Kitabevi. Başka yok…

     Kocaeli, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknoloji Üniversitesi ile birlikte 80 bini geçik öğrenciyi barındıran bir şehir. Öğrencinin, memurun, gelip geçenlerin, yerleşip kalanların çok olduğu kocaman bir il. Kiminle konuşsam “ne lazım bu şehre?” diye, dört başı mamur bir kütüphane ve bir de kitabevi, diyorlar.

     Elbette ki bu bir yatırım işi. Birinin sırtlanması gereken ağır bir yük. İnternet satışı olmayan bir firmanın doğrudan mağaza satıcılığı yapması ise zor.

     Fakat internet satışı işini yıllardır başarıyla sürdüren çoğu firmanın dahi bu yükün altına girme niyeti yok.

     Bursa’da bir adam hem internet satışıyla hem de “kitap kafe” konsept mağazaları oluşturmadaki gayreti ve maharetiyle “işte Kocaeli’ye de lâzım olan bu!” dedirtiyor bana.

     BKM Kitap’ın sahibi Kutbettin BİNGÖLBALi, Anadolu’dan gelmiş, Bursa’da kolları sıvamış, bizleri kitapla buluşturacak işlere imza atmış, 2001 kriziyle sarsılmasına rağmen pes etmemiş, şirketini bugünlere getirebilmiş bir adam. 

     BKM Kitap hem internet satışıyla hem de şubelerini açtığı kitabevleri ile Bursa’ya değer katıyor. Ben son açtıkları şubeye gitme fırsatı buldum. İnternet şubesini ise epeyce süredir kullanıyorum. Dördüncü şubesi İstanbul yolu üzerinde, Metro Market’in yanında. Halen dekorasyonu devam ediyor.

     Aydınlık, raflarının arası geniş, binlerce kitaba ev sahipliği yapan iki katlı bir mağaza. Kafe kısmı da yakında tamamlanır. Şimdilik kendi kahvenizi götürmeniz gerekiyor 🙂

     Helal olsun! Kitaptan kazandığı parayı kitaba yatıran, sadece internet satışı yapsa bile yetebilecekken okurların kitaba temas edebilmesi adına yatırım yapan bir adam Kutbettin Bingölbali.

      Bu arada Kutbettin Bingölbali’yi de rafların arasında gördüm. İşiyle bizzat ilgileniyor.

     …..

     BKM yeni yeriyle kitap stoğunu da artırmayı hedefliyormuş. İnternet siparişlerindeki tedarik gecikmelerinin önüne geçmek için önemli bir adım. Üst katın camlarından işin mutfağını izleyebiliyorsunuz.

     …..

     Parantez açmakta fayda var. İnternet satış fiyatları ile mağaza satış fiyatları arasında bazen uçurum olabiliyor. BKM uygulamasında 45 liraya satılan kitabı 70 liraya mağazadan alıyorsunuz. Bunun sebebi belki yayınevleri ve dağıtıcıların fiyat politikasıdır. Belki de -büyük ihtimalle- mağaza giderleri. Böyle bir yatırımın altından kalkmak kolay değil.

…..

     Böyle bir yatırımı şehre kazandırdığı ve kitaptan kazandığını kitaba yatırdığı için BKM Kitap’a teşekkürler. Bursa’ya her yolum düştüğünde muhakkak uğrayacağım.

Related Posts

Leave a Reply