ENGELSİZ KAL!

Dünya üzerinde hemen her şeye adanmış belirli günler var. Yerel ve ulusal günlerden özenle andıklarımız, kutladıklarımızın yanısıra, şöyle göz ucuyla bakarak, “aman canım, bunun da günü mü olurmuş,” dediğimiz günler de var.

Bazı günleri ise yaşamayan bilemiyor, anlayamıyor…

Kanaatimce Dünya Engelliler Günü de yaşamayanın bilemeyeceği, anlayamayacağı günlerden. Zorluklar, daha ziyade aileyi vuruyor.

Bize düşen ise hayatları daha fazla zorlaştırmamamız gerektiğinin bilincinde olmak ve o bilinçle davranmak.

Haber bültenlerine senede bir iki sefer konu olur. Tekerlekli sandalye ile evinden çıkan bir kişinin ne gibi sıkıntılar yaşıyor olduğu.

Çoğu yerde evinden çıkıp yüz metre ilerleyebilmeleri imkansız. Zor bir şey değil halbuki. Sadece düşünmek ve uygulamak gerekiyor… Yolu, kaldırımı, köprüyü, üst geçidi, merdivenleri yapanların, yaptıranların; “kardeşim, engelli dostu bir yapı olsun,” demeleri kâfî.

Ve en önemlisi… Bilinç kazanılması adına çalışmalar yapılmalı. Çokça…

Eğer bir mimar, engelli hakları ve insan eliyle yaşatılan zorluklar konusunda bilinç sahibi olmuş olsaydı, öğrenimi döneminde… Engelli insanların hayatlarına engel oluşturacak yapılara imza atar mıydı?

Mümkün değil…

Bu noktada biz öğretmenlere önemli bir görev düşüyor: Sadece 3 Aralık’ı beklemeden, her an dezavantajlı dostlarımız, öğrencilerimiz için çalışmalar yapmak ve öğrencilerimizin bilinç kazanmaları adına gayret sarfetmek.

Binalar, yollar, kaldırımlar… Her biri engeli olan insanların hayatlarını zorlaştırmak için tasarlanmış yapılar…

Bununla birlikte zihin ve duygu dünyamızda da acil çözüm bekleyen sorunlar var. Akran zorbalığının çok acı… Çok üzücü manzaralarla karşılaştım! Hatta aynı okulda okuduğu engelli kardeşinden köşe bucak kaçan öğrenciler… “Ona yardım ederken teneffüsüm gidiyor hocam!” diyor. Daha neler neler…

Durmadan anlatacağız öğrencilerimize… Ve ana gündem maddemiz olacak, hayatı insanlara zehir etmenin insanın elinde olduğu… Ve hayatı güzelleştirmenin de…


Çalıştığım okul, Kandıra Anadolu Lisesi matematik öğretmeni İpek ŞEN koordine ettiği, Barış ŞEN’in montajını yaptığı okulumuz öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan ENGELSİZ KAL çalışması 3 Aralık Engelliler Günü’nde bütün öğrencilerimize izletildi. Sonrasında da okulumuz -bilhassa- müdürümüz Taşkın UZUN’un gayretiyle “engelsiz okul” olabilsin diye çalışmalar yürütüldü.

Engelli arkadaşlarımıza, öğrencilerimize engel olmamak adına almamız gereken daha çok yol olduğunun farkındayız ve bunun için çalışıyoruz.

Related Posts

Leave a Reply

My New Stories