Bazen Defter

Dolma kalem kullananlar için en büyük derttir mürekkebin rengini gösteren, kırçıllanma, gölgelenme ve kanama yapmayan kâğıdı/defteri bulabilmek. Hele ki cep yakmayanını…

Bildiğim, sürekli kullandığım markaların dışına korkarak çıkarım. Deneme imkanım yoksa, yâ nasip, der, alırım ama ürün gelene kadar “du’bakali n’olacak” der dururum.

Defter önemli bir yazı aracı. Alırken deneme imkânımız da pek mümkün olmuyor. Kırtasiyeler kalem, mürekkep, defter denenmesi noktasında pek ketumlar. Bilene sorayım, desen, yazı araçları kişisel tecrübeye dayanan, insandan insana yorum farkının olabildiği ürünler. Biri EF uçla yazmıştır, “fevkâlâde defter,” der. Sen B uç ile bir dokunursun kağıda… Aman Allah’ım! Kanama, kırçıllanma… Ne ararsan var. Bin âh işitirsin…

Ne diyordum… Defter bahsi önemli. İnternette denk geldim, Bazen Defter‘e. Üç arkadaşın kurduğu, kapak tasarımlarından satış süreçlerine kadar el birliğiyle yürüttükleri bir defter markası. Fiyatı da gayet makul. Hemen sipariş verdim. Esasında büyük alışveriş sitelerinden satıcılara uyguladıkları “Allah ne verdiyse komisyon ücretleri” dolayısıyla sipariş vermeyi sevmem ama kendi sitelerinin stoklarında olmadığı için mecburen verdim gitti.

Deneyelim bakalım…

O kadar hoş kapak tasarımları var ki, insanı gülümsetiyor. Sağ olsunlar (:

Aldığım defterler A5 boyuntalar. 3’lü set olarak geliyorlar. Her bir defter 80 sayfa. Sayfalar 70 gram fildişi (ivory) renkte. Ve çizgisiz. Altlarına çizgili kağıt koymadım denemek için. Ama çizgisiz kağıtlarda sinüs eğrisi gibi bir aşağı bir yukarı yazmayı seviyorum. Nerede dikkatimin dağıldığını, nerede toparlamaya çalıştığımı görmek güzel oluyor. Defterler tel zımbalı yahut dikişli değiller. Amerikan cilt kullanılmış. Defterlerin köşeleri oval. Bunun önemini küçük çocuğu olanlar daha iyi bilirler. Zira ellerine ne alırlarsa başlarında bir bölgeye çarpıveriyorlar. Sivri köşeli ürünler kâbusumuz oluyor.

Hemen ilk sayfaya yazıverdim.

Ramazan’ın ilk günü yaklaşmışken Bahtî mahlasını kullanan Sultan I. Ahmet’in beytini konduruverdim:

“On bir aydır gideli biz de çekerdik hicran
Merhaba etdi bizimle yine şehr-i Ramazan.”

On numara bir defter. Beklentimin çok çok üzerinde. Teknoloji yazarları çok kullanır ya: Tam bir fiyat/performans ürünü. Ellerine sağlık Bazen Defter ekibindeki arkadaşların. 25 liraya aldığım 3 defterin dolma kalem dostu çıkması beni ziyadesiyle memnun etti.

İlk siparişim elbette deneme siparişiydi. Farklı farklı kapaklı defterlerini de deneyeceğim.

İşleri bol, bereketli olsun.

Related Posts

Leave a Reply

My New Stories