Amazon İyi de Çevresi Kötü

Amazon’dan alışveriş yapmayı seviyorum. Zaman zaman başka bir yerde göremeyeceğimiz, ürün odaklı indirimleri olmasa bilhassa kalem ve yazı gereçlerini edinmekte zorlanacağım. Prime Video uygulamasını da çok dizi, film barındırmasa da takip ediyorum. The Office dizisini izledim en son.

Amazon’un Kocaeli’ye “ertesi gün teslimat” hizmeti sunması da büyük nimet. Dün gece verdiğim kitap siparişini bu sabah teslim aldım.

Müşteri hizmetleri noktasındaki başarısı ise dillere destan. Müşteriye yardımcı olabilmek adına çabalıyorlar. Hatta satın alınan ürünün iade tarihi geçmiş olsa bile makul mazeretlerde yardımcı oluyor, ürün iadesini kabul ediyorlar.

Böyle büyük hizmet sağlayıcısının hiç mi kötü yanı yok? Bu yazı Amazon’u övme yazısı mı olacak?

Değil.

Bu yazının devamında Amazon’un kötü bir yanından bahsedeceğim.

Amazon’un kötü yanı bazı müşterileri.

Konuyu açayım…

Amazon’un müşteri odaklı çalışıyor olması yurdumun gözü açık, uyanık insanının gözünden kaçar mı hiç? Kaçmamış!

Bir arkadaşım Pelikan M600 dolma kalem sipariş etti geçtiğimiz ay. Kalemin damağı ve ucu yoktu geldiğinde. Sadece gövdesi vardı. Başka firma olsa iadede sorun çıkartıp “kargoyu teslim almasaydınız, teslim almışsınız,” diyerek “yokuş yapabilirdi” ama Amazon para iadesini yaptı.

Düşünelim… Bu uç nerede uçtu? Kalemi alıp sahte uç takarak iade edenleri duyuyorum. Ya da kendi kaleminin eski, yıpranmış ucunu takıp yeni ucu kendisine alanları… Ama ucu toptan uçurmak büyük cesaret! Tam bir Vizontele sahnesi: “Baba, akü yok!”

Bu ve bunun gibi “uyanıklıkları” çokça duyuyorum ama bu kadarına da rastlamamıştım. Sahtekarlığın, hak yemenin, dolandırıcılığın adını “uyanıklık” koymuşlar. Övünülecek de bir şey gibi de anlatırlar.

Bir de “düzenli iadeciler” var. Onlar daha namuslu dolandırıcılar. Ürünü alıp bir ay boyunca sefasını sürüp, iade tarihi geçmeden Amazon’a gönderiyorlar.

Yerel sitelerden aldığı bir kaleme mürekkep çektiyse firma iadeye yanaşmaz, zorluk çıkarır. Ama vatandaş Amazon satıcısından aldığı kaleme her gün başka bir mürekkep çekip, yazdıkça yazıyor, hatta ürün deneme videosu çekiyor, sosyal medyada havasını atıyor; ay dolmadan iade edip başka kaleme geçiyor.

Daha ufak üçkağıtçılar bunu kitaplar için yapıyorlar. Alıp, okuyup, iade ediyorlar. Amazon Kitap Kiralama Kulübü’ne hoş geldiniz.

İyiliğe kötülükle mukabele etmek, bizim ülkeye mahsus mudur, bilemem. Ama bizde kulağa küpe sözdür; “kime iyilik ettiysen ondan koru kendini”

Koskoca firma bu dolandırıcılardan bunalıp politikasında değişikliğe gider mi, bilemem. Umarım gitmez.

Amazon iyi, çevresi, müşterileri kötü diye Amazon’un da kendisini bozması biz müşterileri için üzücü olur.

Related Posts

1 Response
  1. […] Harçlığımın yetmediği şeyler için hafta sonları dükkanda babamın gözüne girmem yahut ufak tefek üçkağıtlar yapmam gerekiyordu. Üçkağıt dediysem, Amazon.com.tr dolandırıcılığı gibi değil ha! […]

Leave a Reply

My New Stories