Öğretmenler İçin “Telafide Ben de Varım” Başvuruları

Telafide ben de varım programının okul idareleri, ilçe ve il Milli Eğitim Müdürlükleri başvuru-onay süreçlerini bir önceki yazıda incelemiştik. Şimdi ise öğretmenlerimizle alakalı olan kısma eğilip soru işaretlerini gidermeye çalışayım. Gözümden kaçan, merak ettiğiniz noktaları sayfadaki yorum kısmına yazarsanız cevaplayabilirim.

Öğretmen başvuruları 21 Haziran 2021 itibariyle başladı. İlçe ve akabinde il Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından onaylanan faaliyetler öğretmenlerin MEBBİS ekranına düşüyor. Faaliyetler il genelindeki bütün öğretmenlere açılır. Kocaeli özelinde bahsedecek olursak Gebze’de görev alan bir öğretmenimiz Kandıra’daki okulda açılmış etkinliğe başvurabilir. Hatta bir etkinliği Gebze’de, diğerini Karamürsel’de, bir diğerini Kandıra’da açabilir. Her ilçeyi gezip hem faaliyetini düzenler hem de gezerek yaşadığı şehrin ilçelerini günübirlik de olsa görmüş olur.

İkamet ettiği il ile görev yaptığı il farklı olan öğretmen arkadaşlar görevli bulundukları ilde görev alabilirler. Sakarya, Sapanca’da oturup hemen beş dakika ötesindeki Maşukiye’de görev yapan öğretmen Kocaeli’de faaliyetlerini yapar.

Kadrolu, sözleşmeli öğretmenlerimiz MEBBİS üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Bunun haricinde ücretli çalışan öğretmenlerimiz, Halk Eğitim Müdürlüklerinde usta öğreticilik yapan öğretmenlerimiz, antrenörlük belgeleri olup da sportif faaliyetler alanında kurs açabilecek arkadaşlar çalışmak istedikleri okulun müdürlüklerine başvurarak faaliyet başvurularını gerçekleştirebilirler.

Okul müdür ve müdür yardımcıları da faaliyet açabilirler.

Öğretmen arkadaşlarımız (kadrolu, sözleşmeli, ücretli, usta öğretici fark etmeksizin) haftalık 30 saate kadar faaliyet açarak ücret alabilirler.

Faaliyet saatlerini okul idareleri girdikleri için okullarla iletişim kurarak etkinlik gün ve saatleri hakkında konuşulabilir.

Bir öğrenci günde 8 saat faaliyet gerçekleştirir. Özel eğitim öğrencilerinde 6 saat. 40’ar dakikadan hesaplanır.

12 saatlik planlanan bir faaliyet en az 2 güne yayılır. Ama günde 2 saatten hafta sonu dahil 6 güne de yayılabilir. Hatta 50 saatlik faaliyetler var. 5 Temmuz’dan 31 Ağustos’a kadar günlere belirli gün ve saatlere dağıtılabilir öğretmen ve okul müdürünün koordinasyonuyla.

Gelelim MEBBİS başvuru ekranına

MEBBİS başvurusu gayet kolay. Başvuru ekranından “Telafide Ben de Varım Başvuru İşlemleri” kısmına girip öğretmen arkadaşlar ilçe ve okul tercihinden sonra görev almak istedikleri faaliyeti seçebiliyorlar. Açılacak denen faaliyet ekranda gözükmüyorsa il Milli Eğitim tarafından onaylanmamıştır. Okul gözükmüyorsa, yine hiçbir faaliyeti henüz İl MEM tarafından onaylanmadığı içindir.


Diyelim ki etkinlik düzenlemek istiyorsunuz ama size uygun olan gün ve saatlerde bir faaliyet açılmamış. Bu durumda okul idaresi ile görüşmeniz yeterli. Okul da ilçe MEM ile görüşür ve bir orta yolda bulunabilir.

Konu hakkında merak edilen bir şey varsa ilçe sorumlusu olarak yardımcı olmaya çalışacağım. Yazının altına yahut İletişim kısmına yazmanız yeterli olacaktır.

Related Posts

Leave a Reply

My New Stories