Kitap En Güzel Hediye

Kartepe bilhassa doğasıyla Kocaeli’nin müstesna güzellikteki ilçesi. Rasgele girseniz bir mahallesine ya ormana yahut göle, doğal yaşam alanlarına açılan bir yol muhakkak bulursunuz. Bu güzelliklerinden defaatle bahsettim. Şimdi mevzumuz başka.

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın belirgin bir özelliği var. Gençlerle, sporla ve eğitimle alakalı konular masaya geldiğinde bütün imkanları zorlayarak meseleye el atıyor.

Kartepe Belediyesi geçtiğimiz hafta ortaokul ve liselerimizden okul birincisi olarak mezun olacak öğrencilerimize bisiklet armağan etti örneğin. 58 öğrenci araçlarla geldikleri Kartepe Kent Meydanından evlerine bisikletleriyle döndüler.

Yapımı tamamlanmak üzere olan gençlik merkezinin açılış için eli kulağında. Anaokulu seviyesi çocukların etkinlik alanlarından kafe-kütüphane konseptine; ücretsiz dil eğitimi bölümünden robotik kodlama sınıflarına ve hatta en üst katında uzay gözlem alanına kadar akla ne gelmiş, gençlere ne hitap ediyorsa her şey koyulmuş içerisine.

Daha neler neler…

Bütün bunlar bir yana, yakın zamanda yapılan bir çalışma var ki cidden alkışı hakediyor. Anlatayım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’un 102. yılına istinaden 102 gence kitap seti armağanı için sosyal medyada bir çekiliş düzenlendi. 102 kitap armağan edilecek çekilişe 900’ü geçkin kişi başvurunca da başvuru yapan herkese verildi kitap setleri. Ben de başta belirlenen “genç” yaş grubuna uymasam da başvuru yapmıştım. Haliyle ben de aldım kitaplarımı (:

  • Cengiz Aytmatov – Gün Olur Asra Bedel
  • Mürsel Gündoğdu – Vezir
  • İsmail Bilgin – Sarıkamış
  • İskender Pala – OD

Kitapların hepsi değerli. Vezir haricindeki üç kitap kitaplığımda olduğundan ben de başkasına armağan edeceğim. Vezir’i ise hemen okuyacağım. Yazarı Mürsel Gündoğdu Kartepe, Hayrettin Gürsoy Spor Lisesi’nde öğretmen. Okumadığım kitabı Vezir’di, onu da Kartepe Belediyesi hediye etmiş oldu.


Her işin tasarrufu olur ama eğitimden kısmak olmaz. Bir belediyenin yaptığı yol tahrip olur yıllar geçtikçe, binalar eskir, unutulur. Fakat eğitime, gençlere yapılan yatırımlar kurumların, başkanların en değerli çalışmaları olarak muhataplarınca bir ömür hatırlanırlar.

Leave a Reply

My New Stories