LAMY 2000 DOLMA KALEM

Lamy 2000 tutuşu, yazışı ve tasarımıyla beni cezbeden bir dolma kalem. Ancak her ele uymayacak, herkesin hoşuna gitmeyebilecek bir kalem. Denemeden almak durumunda kalacağım için tereddütle yaklaştığım bir arkadaştı. Uç kalınlığını dahi sadece videolarda görme imkanım olmuştu.

Kullananlar ya hayal kırıklığına uğrayıp ellerinden çıkardıklarını ya da çok sevdikleri bir kalem olduğunu ifade ediyorlar yorumlarda. Arası yok. Amazon’dan epeyce uygun bir fiyata bulunca hemen satın aldım.

Kalemin makrolon gövdesi ve paslanmaz çelik sapının her ikisi de fırçalanmış bir yüzeye sahip. Makrolon gövdesi daha mat bir yüzeye sahip ve çok etkileyici! Bu makralon dediği de fiberglas. Ama makralon demeye devam edeceğim. 14K altın uca sahip Lamy2000.

Lamy 2000’in gövdesinde, pistonun kalem gövdesiyle buluştuğu yerde belli belirsiz, kalemi tek parça gösterecek kadar zarif, küçük bir çizgi oluşuyor. Gövde ve grip arasındaki eklem yeri ise küçük bir o-halkayı barındırıyor. Ve o-halkanın dişleri, kalem kapatıldığında kapağı kavramaya yarıyor.

O-halkayı çıkarınca dikkat etmek lazım. Küçük parçalar her daim kaybolmaya meyilli oluyorlar (:
Netflix’in Hilda animasyon filminde eşyaları aşıran karakterlerin gerçek hayatta da yaşadıklarını düşünmeden edemiyor insan (:

Piston dolum mekanizması kullanılan ikinci dolma kalemim Lamy2000. Mürekkep uca yakın bir hava deliğinden çekildikten sonra pistonun eklem yeri kapanıyor ve kalem yekpare bir gövde tasarımı sunuyor. Hastasıyım!

Küçük bir mürekkep penceresi var. Sırıtmıyor. Bu pencerelerin kalemlerde ya olmamasını ya da kalemlerin tamamen şeffaf gövdeye sahip olmalarını istiyorum. Fakat bu kadar ufak tutulan pencere de gözüme kötü görünmedi.

Lamy2000’i M uçlu satın aldım. Leuchtturm defterde yazarken musluğu açmışsın da şarıl şarıl su akıyormuşçasına geldi mürekkep. Defterle uyum sağlayamadı. Rhodia defterde biraz daha iyiydi ama en iyi yazım deneyimi Tomoe River’da yaşandı. F uç alsaydım daha çok sevebilirdim belki. M uç biraz fazla kalın geldi. Yine de alıştım. Doğru defter seçimiyle elbette…

LAMY 2000 PARÇALARI

Kalemi alınca ilk iş mürekkep çekip kullandım. Kalemi aldığında hemen söküp temizlik yapan arkadaşları tebrik ediyorum ama ben öyle yapamıyorum. Hemen denemek istiyorum.

Mürekkep boşalınca kalemi sökeyim dedim.

Askerliğimin acemi birliğini tamamlamak için Kastamonu 5. Jandarma Er Eğitim Alayı’na teslim olduğumda elime bir G3 piyade tüfeği verdiler. Tüfek kim bilir kaç kişinin elinden geçmiştir. İlk olarak silahı söküp, taktık bütün bölük. Sökmesi kolaydı da parçaları yerine takarken bazı arkadaşlar epeyce zorlandı.

Lamy 2000 dolma kalemi sökerken o insanın kemiğini titreten Kastamonu, Gölköy soğuğunda “ula bunu söktük de nasıl takacağız,” diye birbirimize baktığımız sabaha gitti zihnim. Söktüğü tüfeği geri takarken silahtan parça artıran usta(!) askerler dahi oldu, sonrasında komutanın alnından öptüğü :):)

Askerlikteki gibi olur mu acaba, diye korkmadım değil. İşin sonunda parça artırmak vardı kalemden.

Öyle olmadı, şükür 🙂


Sözü uzatmayayım. Lamy 2000, kişisel deneyimle sevilebilecek bir kalem. Çok beğenenle aldığı gibi rafa kaldıranların haricinde, “eh işte…” diyene rastlamadım. Ben kaleme meftun olanlardanım. Belki M değil de F uç ile alsam daha çabuk ısınırdım ama kalemde de mürekkebi görebilmek için en azından M uca sahip olmak gerekiyor.

Related Posts

2 Responses
  1. […] 2000 kullanmaktan büyük keyif aldığım bir kalem. Daha önceki yazılarımda yer vermiştim. Fakat Braun, siyahla aynı fiyatta olsaydı yine gidip siyahı tercih […]

Leave a Reply

My New Stories