İnternetten Yana Yüzüm Gülmedi

Kocaeli’ye döndüğümüzden beri internet bağlantısından yana yüzümüz gülmedi.

Kastamonu dönüşünde Kartepe ilçesinin merkezinde, Köseköy’de ikamet etmeye başladık. Etrafı okul, işletme dolu olan ana caddeye sıfır cepheli binaya internet çektiremedik. Türk Telekom yetkilileri sokağımızda internet altyapısının olmadığını, ne zaman geleceği hakkında da kesin bir şey söyleyemeyeceklerini belirttiler ve Kastamonu’da kullandığımız internetin taahhütünü bilaücret iptal ettiler.

2021 pandemi ara notu: Uzaktan eğitim sürecinde valilik, sağ olsunlar, internet altyapısı olmadığından ötürü mağdur olan, derslere bağlanamayan öğrenciler hakkında bilgi istedi. Umarım öğrencilerin mağduriyeti giderilmesi adına çalışma yapılmıştır.

Mecburen Turkcell Superonline’ın Süper Box ürününü kullanmaya başladık. Memnun da kaldık. Ancak fiyatına göre sunduğu 10mbit internet hızı yetersiz kalıyor, 20mbit hızına çıkmak için de zaten fazla olan ücretin üzerine daha da fazla ücret ödemek mantıklı gelmiyordu.

Köseköy’den İzmit’e taşınınca, bu sefer de Süper Box’ın taahhüdü devam ettiği için binada hattı bulunan fiber interneti kullanamadık. Bir de Turkcell’in çekim kalitesinin düşük olduğu yer olunca önceden az bulduğum 10 mbit hızını bile arar olduk.

Super Box’ın taahhüdü bitmeden yeniden ev değiştirmek durumunda kaldık ve fiber bağlantının tadını alamadık. Taşındığımız sitede Wifi Türk isimli bir şirket üzerinden internet altyapısı çekilmiş, yıllardır da kullanılıyormuş. Bağlantı hızı 8 ilâ 16 mbit arasında değişen bir paket satın almış site yönetimi.

Her binaya ayrı ayrı internet hattı çekilmiş, kablolarla da evlere taşınmış. Router’ını alan dairesine interneti bağlamış. Fakat zannediyorum modem ayak altında dolaşmasın diye hattı en arka odaya çekmişler. Router dairenin bir ucunda, salon ve çalışma odası öbür ucunda. Tam yurdum insanının işi olmuş, yine.

İnternet kalitesi fena değil. Lâkin internetle aramıza mesafeler girdi bu sefer de… Anlayacağınız internetten yana yüzümüz gülmedi, tek çizgi internete mahkum olduk.

Bu iş bizim Mehmet Selim’e yarar ancak. Router onun odasında. Odasının kapısını kapattı mı biz de oda kapısının dibine tabure koyup bağlanırız internete artık.

Yazı yazarken elimde kalem, bağlaç listesi tutacağım artık. Ve, veya, yahut, ya da, ile, ama, ancak, lakin, oysaki, halbuki, zira, ki, de, da… Yazıyı paylaşmadan evvel son bir kez okuyunca aynı bağlacı tekrar tekrar kullandığımı fark ediyorum. Düzeltme yapmaya da üşeniyorum çoğu zaman. Yazarken düzeltme yapmak daha mantıklı. Bir de öyle deneyeyim.

Related Posts

Leave a Reply