Güncel Sorulara Cevaplar: Telafide Ben de Varım

Telafide ben de varım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından istenen düzeltmelerin de gerçekleşmesiyle okullar faaliyet girişlerini büyük ölçüde tamamladılar. Süreç artık öğretmen ve öğrenci başvurularıyla devam ediyor.

Öğretmenlerin MEBBİS üzerinden üstlendikleri faaliyetler telafidebendevarim.meb.gov.tr sitesinde herkese açık olan bir haritada görünür oluyor. Harita şu an aktif. Öğrenciler Türkiye haritasında istedikleri il, ilçe ve okullardaki faaliyetleri görüp, veli izin dilekçeleriyle okul müdürlüklerine başvuru yapabilirler.

Çokça merak edilen konulara gelelim.

 • Okul idarecilerinin açtıkları faaliyet karşılığında ücret alıp, alamayacağı konusu zihinlerde soru işareti oluşturmaya devam ediyor. Açık bir şekilde ifade ediliyor ki okul idarecileri de öğretmenler gibi 30 saate kadar telafi ücreti alabilirler.

  Ek ders yönetmeliğindeki şu maddeye atıfta bulunuluyor:

  b) Yarıyıl ve yaz tatillerinde;
  1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında,
  2) (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde sayılan eğitim faaliyetlerinde, görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.
 • Öğrenciler için açılan faaliyetler kadar öğretmen ve velilere yönelik de faaliyet girişleri yapıldı. Bakanlıktan gelen bilgi öğretmenler için sadece hizmet içi eğitim modülünde olan, veliler için de hayat boyu öğrenme modülünde yer alan kurslar seçilebilecek. Özetle, öğretmenler ve veliler için açılan 3-5 saatlik doğa yürüyüşü faaliyetler için yeniden düzeltme istenecek. 6 Temmuz 2021’e kadar mahalli hizmet içi eğitim açmak isteyen öğretmenler başvuru yapabilecekler. Veliler içinse öğretmenler Halk Eğitim kursları açma süreçlerini işleterek faaliyet oluşturacaklar.
 • Faaliyetlerin onayı için ek-1 ve ek-2 formları hazırlandı. Faaliyet düzenlenecek haftanın öncesindeki hafta, en geç salı gününe kadar okullardan ilçe MEM’lere formların ulaşması gerekiyor ki kaymakamlık onayları alınabilsin.

  EK-1
  EK-2
 • Yine merak edilen konuların başında ücretli öğretmen görevlendirilmesi geliyor. Ücretli öğretmenlerin görevlendirilmeleri açılması kesinleşen faaliyetin ilk gününde olacak. Faaliyetin açılması beklenecek. Diyelim ki 5 Temmuz’da başladı faaliyeti ama sonraki hafta faaliyeti olmadı, görevlendirme sona erecek. Yine faaliyet açılırsa tekrar başlayacak görevi. Biraz evrak kalabalığı olacak maalesef.
 • Faaliyet açma, öğretmen ve öğrenci başvuru işlemleri telafi takvimi boyunca devam edecek. Ağustos’taki bi faaliyete öğrenci etkinlikten hemen önceki hafta başvuru yapabilir.

Durum bu. Bilgi almak istediğiniz bir konu varsa İletişim sayfasından mesaj atabilir yahut bu yazının altına yorum yapabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

EK DOSYA: MEB TARAFINDAN SUNULAN “SORU VE CEVAPLARIYLA TELAFİDE BEN DE VARIM” PDF DÖKÜMANI

Related Posts

Leave a Reply

My New Stories