Galen Leather’ın Kaweco’ları ile Nihayet Tanıştım

Kaweco dolma kalemler ile tanışalı çok zaman olmadı. Esasında cüsseli kalemleri kullanmaktan keyif alıyorum ama Kaweco ile yolum o kadar çok kesişti ki kayıtsız kalamadım ve bordo renkli bir Kaweco Sport edindim. O bir kalemden sonra bir de pirinç kalemini; Kaweco Brass’ı aldım. Bu kadarı benim için yeterli, dedim.

Belli ki yeterli değilmiş…

Galen Leather’ı oldum olası sever ve ürünlerini kullanırım. Kaweco’nun Galen edisyonlarına ise Kaweco kullanmadığım için hiç heves etmemiştim. Kaweco kullanmaya başlayınca ilk göz attığım şey Galen’in sitesi oldu ama sınırlı sayıda üretildikleri için ellerinde kalmadığından, alamadım.

Geçtiğimiz dolma kalem günü indirimlerine göz atarken bir de baktım elde kalan kalemleri yeniden satışa çıkarmışlar. Bu kalemler öyle zannediyorum ki satılan kalemlerde çıkan sorunlardan ötürü değişim için elde tutulanlar. Neye niyet, kime kısmet, diyelim.

2020 rengi konyak, 2021 rengi ise violet. İkisi de sevdiğim renkler. Bal rengi ve menekşe moru iki kalem.

Almadan edemedim.

Kaweco’nun renklerine tutkun olan ve hemen her rengini almaya çalışan, Kaweco koleksiyonerleri var. O dibi görünmeyen bir kuyu, bir tuzak benim için.

Şu vakitten sonra yalnızca Galen edisyonu Kaweco’ları takip ederim gibi geliyor.


Kaweco Sport, 1935 senesi üretiminin yeniden hayat bulmasından oluşmuş. Açıklamalarda ABS makrolondan üretildiği göze çarpıyor. Makralon plastik çokça karşıma çıkıyor yazı araçlarında.

Kalemin boyu;
 kapalı halde; 106mm,
kapaksız halde; 100mm.
kapak gövdeye takılıyken; 134mm.

Kalemin Çapı;
kapakta; 13mm
tutma yerinde; 9mm

Kalemin ağırlığı ise 8.5gr.

Bu teknik bilgileri Galen’in sitesinden aldım.


Yarı şeffaf üretilen bu arkadaşları kartuşla, dönüştürücü piston ile kullanmak mümkün. Hatta eyedropper yapmak da mümkünmüş ancak denemeye niyetim yok. Galen’den kalemleri aldıktan sonra ENG Kalem’den pistonları, Sarı Kalem’den altın renkli klipsleri, Vav Deri’den de Kaweco kalemlerin boyutlarında bir deri kalemlik aldım ve adeta voltranı oluşturdum.

Kaweco mini piston işimi fazlasıyla görüyor. Enjektör ile boş kartuşa mürekkep çekmek ve öyle kullanmak açıkçası ilgimi hiç çekmedi. Mini piston 0,5 ml mürekkep alıyor. Haliyle çabucak bitebiliyor. Çokça kullandığım kalem için yanımda 5-10 ml şişede mürekkep taşıyorum.

Bir de unutmadan ilâve edeyim. M uç kalınlığında takılı kaldım. Kaweco’ları da M uçlu aldım. Biraz düşündüm, B alayım, dedim ama yok. Bana en uygun uç kalınlığı Medium.


Güzel kalemlerle, mürekkeplerle, kağıtlarla buluşmamızda büyük payı bulunan Galen’in şimdi de 2022 rengini bekliyorum. Bakalım hangi renk ile karşılaşacağız.

Related Posts

Leave a Reply

My New Stories