Yeni Medya Dönemi

Bırakın en son ne zaman sinemaya gittiğimi, en son ne vakit televizyondan bir kanal açıp izlediğimi bile hatırlamıyorum. Diziler birbirinin aynısı, filmler yolunmaktan kuşa dönmüş, haber programlarında hep aynı yüzler. Ve her konunun uzmanı hep aynı yüzler. İş böyle olunca ekran karşısına geçerek mevcut kanalları izlemenin anlamı kalmıyor. Kısıtlı zamanımızda ekran karşısına ruh sağlığımızı bozmak için çaba sarfetmenin mânâsı yok.

Bu kalitesizlik, yeni bir medyanın doğma sürecini hızlandırdı. Önce blog sayfaları ün kazandı. Yerleşik medyada kendisine yer bulamayanlar blog sayfaları açarak hem yazmaya hem de reklam geliri elde etmeye çalıştılar. YouTube’un gelir paylaşımı ise blog sayfalarını ikinci plana iterek video platformunun başlıbaşına bir medya kuruluşu olmasının önünü açtı.

Her zorluk yeni bir yol arayışını beraberinde getirir. Televizyon kanallarında yahut gazetelerde yer bulmakta zorlanan kişiler internet araçlarını deneyimlemeye ve bizler için televizyonda bulamayacağımız güzellikte işler üretmeye başladılar. Yeni mecrayı, YouTube programcılığını küçümseyenler bile şimdilerde kendilerine yer bulmanın yollarını arıyorlar.

Özellikle takip ettiğim isimler, kanallar var. Kendilerini geliştirme, kişisel gayretleriyle bir medya kanalı kurma süreçlerine tanık oluyorum.

YouTube ve diğer sosyal medya araçlarının yanısıra Netflix, Amazon Prime, BluTV, Mubi ve son olarak Exxen gibi ücretli yayın mecraları da aldı yürüdü. Son günlerde Gain Medya isminde bir oluşum dikkatimi çekti. Güzel işleriyle kendini hemen gösteriyor. Henüz bir para talebi de olmadı. Ahmet Mümtaz Taylan’ın cebinde 50 lira ile İstanbul’da gezinmesine dayalı program ne hoş!

Eskiden CD kiralardık. Sonra torrent dönemi geldi. Mp3’ler elden ele dolaştı yıllarca. Şimdi ise genç arkadaşlar arasında torrent nedir bilmeyenler var. Mp3’ün devri kapanalı ise çok oldu. Geçtiğimiz günlerde mp3 indirme sitesi arayan bir çalışma arkadaşımla epeyce dalga geçildi.

İzlenme ve kazanç tabloları internet yayıncılığının daha da büyüyeceğini gösteriyor. Bizler de bu sürece tanıklık ediyoruz.

Televizyon kanallarının çöküşünü izlemek bizim döneme denk geldi, anlaşılan. Söyleyin lütfen, pandemiden dolayı çoğunu evde geçirmek zorunda kaldığımız bir sene içerisinde belli başlı programlar dışında TV kanallarını açıp ne izlediniz? Çok da uzak olmayan bir gelecekte koca koca holding kanalları da şanslarını internet yayıncılığında deneyebilir.

Related Posts

Leave a Reply