Minimini Bir Kalem: Moonman Wancai

Bir süre kalem almayıp aklımdaki pahalı abilerden birini alabilmek için “güç toplamayı” düşünüyordum ki gözüme ufak tefek, minimini bir genç arkadaş takıldı: Moonman, Wancai! Avuç içi kadar dolma kalem. Çakmak cebine sığacak kadar.

Cidden çok ufak. Ama kalınlığı yerinde. Moonman’in bu Wancai kalemi “eyedropper” yani damlalıklı bir dolma kalem. Şeffaf bir arkadaş olduğu için damlalıkla yahut bir enjektör ile içerisine doldurduğunuz mürekkebi görebilirsiniz. Vidalı kapağı aynı zamanda contalı da. Yâni sızdırma gibi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Kullanmak için kapağı kalemin arkasına takmanız gerekiyor. Aksi takdirde grip kısmından tutunca kalemi ele oturmuyor. Ama kapağı takınca normal bir dolma kalem boyutuna erişiyor kalem. Kapak, kalemin arkasına birkaç tur vidalanıyor. Tutarken kapağın çıkıp yazıyı bozmasının önüne geçilmiş. Böyle akıllıca hareketlerin hastasıyım.

Kalem iki uç seçeneğiyle geliyor. Biri 0.38, diğeri de Fine uç. Ben fine ucu tercih ettim.

AliExpress Macerası

Türkiye’de aradığımda bir internet sitesinde yeşil renkli modelini buldum Wancai’nin ama aklıma içi dışı bir şeffaf olanı düştü bir kere! Bütün oklar Alibaba’yı gösterdi. Ne de olsa Moonman Çinli bir firma. Moonman ismi de değişecekmiş bu arada.

Hemen sipariş oluşturdum. Şeffaf Moonman Wancai’yi 123.5 TL fiyatla satıyorlardı ben aldığımda. Gönderim ücreti ise 56 lira! Yetmiyor, bir de 32 kusür TL gümrük vergisi yazdılar. Kargo ve gümrük ücretleri satın alma anında tahsil edildi. 195 TL para ödedim toplamda. Bu kalem için esasında çok ama dövizdeki durumlar ve uçan kuşa gümrük vergisi yazılması uygulamasıyla ne alsak pahalıya geliyor. Yoksa 8-10 dolarlık kalem…

Siparişi 28 Mayıs 2021 tarihinde verdim. Ürün elime 10 Haziran’da ulaştı. 3 Haziran’da havalanmış paket. Ondan öncesi hep Çin’deki aktarmalar.

Mürekkep Doldurma ve İlk Deneyim

Moonman, kalemin yanında kartuş göndermiş bir kutu ama bu kalemin güzelliği “eye dropper” olması. Pakette gelen damlalık yardımıyla J.Herbin’in Rouge Caroubier mürekkebini doldurdum. Google Translate, “keçiboynuzu kırmızısı” olarak çeviriyor mürekkebin adını.

İnce uçlu kalemle Tomoe River, Leuchtturm, Rhodia ve Navigator A4 kağıt ile denedim. Gayet güzel bir yazım deneyimi sundu. Ele oturuyor, konforlu bir yazım deneyimi sunuyor. Pek şikayet edeni duymadım. Sadece ucuyla alakalı sorunla karşılaşmış, hatta “Moonman tamamen şans!” diyenler var lâkin ben güzel bir uçla karşılaştım.

Bu minik arkadaşın klipsi yok. Bugün işyerinde masaya koyduğumda bir baktım almış başını gidiyor… Dikkat etmekte fayda var (:

Yazım deneyimimi de paylaşacağım ancak bir hevesle ilk karşılaşma, ne diyorlardı ona, unboxing yazısını yazayım istedim.

Related Posts

2 Responses

Leave a Reply

My New Stories