Kartepe’de Şehit Kütüphanesi

Bizler ölüleriyle birlikte yaşayan bir milletiz. Hele ki vatanı muhafaza ederken toprağa düşmüş şehitlerimiz artık her ailenin ferdi, her anne babanın evladı olur.

Uğruna can verdikleri vatan davasının bilincinde olmak ve şehitlerimizin isimlerini yaşatmak üzerimize vazifedir. Yola çıksanız, memleketin her köşesinde unutulmaması gereken bir ismi görürsünüz. Yolda, köprülerde, cadde, sokak ve binalarda. Anadolu topraklarını vatan bellemenin bedelini bin yıldır ödeyen bu milletin başımızı her kaldırdığımızda bir ferdini görürüz karşımızda.

Bir şehidimizin adı bana kalırsa en güzel okullarda yaşar. Cehaletin, vatan tanımazlığın, ihanetin, art niyetlerle çıkılan yolların önüne en büyük set, eğitimle çekilir. Eğitim kurumlarında yaşamalı bu ülkenin en değerli isimleri.

Şehit Kütüphaneleri, şehitlerimizin isimlerinin verildiği kütüphaneleri inşa etmek için oluşturulmuş bir proje. Askerlerimiz tarafından, bir şehidimizin adını, verilebilecek en güzel yere, kütüphaneye vermek üzere yürütülen projeyle memleketin her yerindeki okullara kütüphaneler kuruluyor.

Geçtiğimiz hafta Kartepe, Uzuntarla’da, mezun olduğu Kubilay Ortaokulu’nda Selahattin Karagöz’ün evladı şehidimiz Jandarma Astsubay Fatih Karagöz adına kurulan kütüphanenin açılışı yapıldı.

Çevre düzenlemesinden sınıfın kütüphaneye dönüştürülmesine kadar her işle jandarma alakadar oldu. Her ayrıntıyı incelikle düşünmüşler. Kütüphaneye girdiğimiz anda verilen emek kendisini belli ediyor.

Kütüphane girişinde ATATÜRK’ün NUTUK’unu armağan ettiler. NUTUK’un arasındaki ayraç ise Şehit Jandarma Astsubay Fatih Karagöz ismini taşıyordu. Kıymetli bir armağan.

Kartepe, Kubilay Ortaokulu orada durdukça o kütüphane o okulda olacak ve kitapların arasında, nice öğrencinin yüreğinde okullarından mezun olmuş, mahallelerinde büyümüş ve şehit olmuş kıymetli bir vatan evladı, değerli bir ağabeyleri hep yer alacak ve hatırlanacak.

Emek veren, şehidimiz adına kütüphane kuran, “şehit kütüphaneleri” projesini Kartepe’de hayata geçiren Betül Astsubay, Ali Astsubay ve askeriyedeki diğer arkadaşlarımıza ne kadar teşekkür etsek az. Var olsunlar!

Bir teşekkür de protokol konuşmaları esnasında kütüphaneye emek veren jandarmadaki arkadaşları sahneye davet eden, fotoğraf karesinde emek verenlerin de bulunmasını sağlayan İl Jandarma Komutanımıza etmek lâzım.

Leave a Reply

My New Stories