Elimde Divit Kalem…

Kalem feryâd idüp ağlar mürekkep
Beni nâdân eline virme yâ Rab

İlk baskılarına sahip olduğum Harry Potter kitaplarından aklımda kalan sahnede Harry Potter, asâsını seçmek için dükkana girer ve dükkan sahibi ona birkaç asa verir. Görürüz ki o asâyı değil de asâ Harry Potter’ı seçer.

Kalem bahsinde de benzer bir durum söz konusudur. Her kalem her ele uymaz. Her mürekkep de her karaktere… Kalem ile kişi arasında bir frekans uyumu olması icap eder.

Çok anlam yüklediğimi, mübalağa ettiğimi zannetmeyin sakın.


Son zamanlarda divit ve cam kalemleri kullanmaya çalışıyorum. Elime uyan bir divit bulabilmiş değilim henüz. Cam kalemler ise görsel olarak güzel olmakla birlikte itiraf edeyim, benlik değiller.

Kardeşimin hediyesi olan divitlerin yanısıra ben de geçtiğimiz günlerde J.Herbin’e ait bir ürünü edindim.

Hafif bir kalem. Elde duruşu güzel. Mürekkebi tutuşu da… Hokkaya dalmasıyla bir satırı rahatlıkla yazacak mürekkebi tutuyor.

Kalemin yanında üç adet mürekkep geldi. Her biri 10 ml şişelerde. On mililitre şişeleri pek severim. İçlerindeki mürekkepler bittiğinde başka mürekkepleri yanımda taşımak için kullanıyorum.


Epeydir mürekkeplerini kullanıyordum ancak kalemiyle henüz tanıştım.

J.Herbin en eski mürekkep üreticilerinden. 1670 yılında başlıyor tarihi. İşi, gücü mürekkep…

Çelik uçlu daldırma(?) kalemlerin (dip pen) tüy kalemlerin yerini almaya başladığı zamanlarda mürekkeple birlikte “dip pen” üretimine yoğunlaşmış J. Herbin.

Kullandıkça elim daha da alışıyor. İlk günlerdeki acemi tutuşlarımdan eser kalmadı. Zamanla yazım da güzelleşecek diye umuyorum.

Kalemler birlikte gelen renkleri ayrı bir yazıya konu edeyim.

Şimdilik bu kadar.

Related Posts

2 Responses

Leave a Reply